Kinijos vadovas Xi Jinpingas Rusijos delegacijai, viešinčiai Rusijoje, pareiškė, kad Pekinas ir Maskva turėtų „nustatyti teisingą pasaulinio valdymo reformos kryptį”.
Xi Jinpingas išsakė šias pastabas liepos 10 d. Pekine vykusiame susitikime su Federacijos tarybos pirmininke Valentina Matvijenko, pranešė Rusijos ir Kinijos valstybinė žiniasklaida.
„Abi šalys turi stiprinti bendravimą ir bendradarbiavimą pagal daugiašalius mechanizmus, pavyzdžiui, Šanchajaus bendradarbiavimo organizaciją ir BRICS šalis, teisinga linkme nukreipti pasaulinio valdymo reformą ir apsaugoti bendrus besiformuojančios rinkos ekonomikos ir besivystančių šalių interesus”, – sakė Xi.
Tikėtina, kad naujausios Xi pastabos paskatins vis dažniau pasigirstančius ekspertų ir politikų perspėjimus, kad Kinijos režimas siekia pakeisti dabartinę taisyklėmis grindžiamą tarptautinę tvarką. Kovo mėn. geopolitikos analitikai perspėjo, kad Xi ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas siekia sukurti naują Kinijos vadovaujamą pasaulio tvarką po to, kai Kinijos lyderis savo kolegai iš Rusijos pareiškė, kad abi kaimyninės šalys siekia pokyčių, „kokių nebuvo per 100 metų”.
Kinijos vadovas patikino A. Matvijenko, kad Pekinas pasirengęs dirbti su Rusija, kad naujoje eroje būtų plėtojama „visapusiška strateginė abipusės paramos, gilios integracijos, inovacijų ir visapusiško bendradarbiavimo partnerystė”.
Matvijenko atsakė, kad strateginė partnerystė pasiekė aukščiausią lygį istorijoje ir nuolat plėtojama.
Tvirti santykiai
Kremlius ir Kinijos komunistų partija (KKP) išplėtė savo santykius į visavertę partnerystę 2021 m. vasarį – likus vos kelioms savaitėms iki Rusijos įsiveržimo į Ukrainą. Nuo to laiko komunistinis režimas viešai nepasmerkė Rusijos invazijos, o kai kurioms Kinijos institucijoms JAV vyriausybė taikė sankcijas dėl jų dalyvavimo Rusijos invazijoje.
Po susitikimo su Xi A. Matvijenko sakė, kad Rusija taip pat gali „tikėtis stipraus ir patikimo draugiško peties Kinijoje”.
„Svarbiausias dalykas, kurį sužinojau iš visų šių susitikimų ir pokalbių, yra tai, kad Kinija nuosekliai ir atkakliai tęs bendradarbiavimą su Rusija [ir] išsaugos mūsų šalių ir tautų draugystę”, – pridūrė ji.
Vasario mėn. JAV nacionalinės žvalgybos direktoriaus biuras paskelbė ataskaitą, kurioje įspėjo, kad Kinija, naudodamasi programomis ir iniciatyvomis, įskaitant Naująjį šilko kelią ir Pasaulinę saugumo iniciatyvą, propaguoja „Kinijos vadovaujamą alternatyvą” dabartinei tarptautinei tvarkai, kurioje „valstybių suverenitetas ir politinis stabilumas iškeliami aukščiau už asmens teises”.
JAV ryžto silpnumas
Kinijos dominuojama pasaulio tvarka greičiausiai reikštų Taivano – savivaldžios salos su savo demokratiškai išrinktais pareigūnais, kariuomene ir valiuta – suvereniteto praradimą. Daugelis Taivaną laiko de facto nepriklausoma valstybe ir atmeta komunistinio režimo „vienos Kinijos principą”, kuriuo teigiama, kad sala yra suvereni.
Rusijos invazija į Ukrainą paskatino spėliones, kad Xi gali pasekti Putino pavyzdžiu ir įsiveržti į Taivaną. Sausį Taivano užsienio reikalų ministras Josephas Wu perspėjo, kad Kinija „tikriausiai” 2027 m. imsis karinių veiksmų prieš salą.
Likus kelioms dienoms iki susitikimo su Rusijos delegacija Xi inspektavo Liaudies išlaisvinimo armijos Rytų vadavietę, kuri yra atsakinga už operacijas teritorijose, įskaitant Taivano sąsiaurį, ir paragino ją „suintensyvinti karo ir mūšio planavimą”, kad padidintų pergalės galimybes realioje kovoje.
Liepos 10 d. Atstovų rūmų Kelių ir priemonių komiteto narys respublikonų atstovas Gregas Murphy, reaguodamas į Kinijos lyderio karinį raginimą, perspėjo, kad „Kinija ruošiasi karui”.
Ne popierinis tigras
„Per karą Ukrainoje pamatėme, kad Rusija yra popierinis tigras. Su Kinija yra visiškai kitaip. Nėra jokių abejonių, kad Kinija ruošiasi karui – nuo naujų salų Pietų Ramiajame vandenyne statybos iki šnipinėjimo balionų siuntimo virš JAV”, – socialiniame tinkle „Twitter” rašė M. Murphy.
Kongresmenas pridūrė: „Jie laiko nepriklausomą Taivano valstybę savo nuosavybe ir yra pareiškę, kad prireikus yra pasirengę ją užimti jėga. Kai kurie naiviai pasisako už „morkų” metodą Kinijai, net J. Bideno administracijos valstybės sekretorius Antonijus Blinkenas neseniai atmetė Taivano nepriklausomybę.”
„Nesuklyskite: Kinai jaučia silpną JAV ryžtą ir tuo pasinaudos.”
A. Blinkenas praėjusį mėnesį lankėsi Kinijoje ir surengė derybas su aukštais KKP pareigūnais, įskaitant Xi. Prieš išvykdamas Blinkenas žurnalistams sakė, kad „mes nepritariame Taivano nepriklausomybei”.
„Labai svarbu, kad išlaikytume status quo, kuris dešimtmečius padėjo palaikyti taiką ir stabilumą per sąsiaurį”, – pridūrė Blinkenas.
Projekto „Socrates” įkūrėjas Maiklas Sekora NTD atsakė, kad Baideno administracija „atsisakė tvirtos Taivano gynimo pozicijos”. Projektas „Socrates” buvo slapta JAV Gynybos žvalgybos agentūros programa, pradėta vykdyti 1983 m., valdant R. Reigano administracijai.
Per neseniai vykusį JAV iždo sekretorės Janet Yellen keturių dienų vizitą Kinijoje KKP tęsė Taivano bauginimo kampaniją – liepos 6-9 d. kasdien į netoli salos esančias vietoves siuntė naikintuvus ir karo laivus.
Liepos 11 d. Taivano gynybos ministerija paskelbė, kad 34 Kinijos kariniai orlaiviai praskrido virš Taivano sąsiaurio ašinės linijos arba salos oro gynybos zonos.
Šis straipsnis iš pradžių pasirodė portale theepochtimes.com pavadinimu: „Russia, China Should Lead ‘Global Governance Reform’, Xi Says”.