JAV federalinis teisėjas priėmė istorinį sprendimą. Jis išleido preliminarų draudimą keliems Bideno administracijos darbuotojams ir vyriausybinėms agentūroms, tokioms kaip Teisingumo departamentas ir FTB, bendradarbiauti su technologijų bendrovėmis cenzūruojant įrašus socialinėje žiniasklaidoje.
JAV Luizianos ir Misūrio valstijų generaliniai prokurorai apkaltino Bideno administracijos ir įvairių vyriausybinių agentūrų darbuotojus darant spaudimą socialinės žiniasklaidos bendrovėms, kad šios blokuotų paskyras arba trintų pranešimus. JAV federalinis teisėjas į tai atsakė priimdamas draudimą.
JAV federalinis teisėjas Terry A. Doughty liepos 4 d. nutartyje (PDF) rašė, kad įvairioms vyriausybinėms agentūroms, įskaitant Kibernetinio saugumo ir infrastruktūros agentūrą (CISA), Krašto saugumo departamentą (DHS), JAV valstybės departamentą, Teisingumo departamentą (DOJ) ir Ligų kontrolės ir prevencijos centrą (CDC), draudžiama imtis tam tikrų veiksmų socialinės žiniasklaidos bendrovių atžvilgiu.
Konkrečiai, agentūroms ir jų darbuotojams draudžiama susitikti su socialinės žiniasklaidos bendrovėmis, susisiekti su jomis telefonu, elektroniniu paštu ar tekstinėmis žinutėmis arba „bet kokiu būdu bendrauti su socialinės žiniasklaidos bendrovėmis, siekiant jas paraginti, paskatinti, daryti joms spaudimą ar priversti jas pašalinti, ištrinti, nuslopinti ar sumažinti saugomos žodžio laisvės turinį”, teigiama įsakyme.
Valdžios institucijoms taip pat draudžiama žymėti turinį socialinės žiniasklaidos platformose ir persiųsti jį bendrovėms, kad jos imtųsi veiksmų, pavyzdžiui, pašalintų turinį ar kitaip apribotų jo pasiekiamumą.
Taip pat draudžiama skatinti ar kitaip versti socialinės žiniasklaidos bendroves keisti savo politiką, kad jos pašalintų, nuslopintų ar sumažintų turinio, kuriame yra valdžios saugomos laisvos kalbos, kiekį.
Masinių cenzūros bandymų įrodymai
D. Trumpo paskirtas teisėjas savo sprendime rašė, kad respublikonų generaliniai prokurorai, padavę į teismą J. Bideno administraciją, „pateikė įrodymų, kad atsakovai, pradedant Baltaisiais rūmais ir baigiant federalinėmis agentūromis, masiškai stengėsi slopinti kalbą dėl jos turinio”.
Pridėtame memorandume teisėjas rašė, kad ieškovai „tikėtina, kad jiems pavyks bylą laimėti iš esmės, jei jie įrodys, kad vyriausybė naudojosi savo įgaliojimais opozicijai nutildyti”.
„Pasipriešinimas COVID-19 vakcinoms; pasipriešinimas COVID-19 maskavimui ir blokavimui; pasipriešinimas COVID-19 laboratorijos nutekinimo teorijai; pasipriešinimas 2020 m. rinkimų teisėtumui; pasipriešinimas prezidento J. Bideno politikai; pareiškimai, kad Hunterio ir Bideno nešiojamojo kompiuterio istorija buvo teisinga; pasipriešinimas valdžioje esančių vyriausybės pareigūnų politikai. Visi jie buvo užgniaužti”, – rašė Doughty.
Nors teisėjo sprendimas nėra galutinis, draudimas yra respublikonų generalinių prokurorų, kurie kaltino Bideno administraciją spaudžiant didžiąsias technologijų bendroves dalyvauti cenzūros pagal įgaliojimą schemoje, pergalė.
„Mes dar nebaigėme”
Po teismo įsakymo priėmimo Misūrio generalinis prokuroras Endriu Bėjus (Andrew Bailey) pasveikino sprendimą keliuose pranešimuose socialinėje žiniasklaidoje.
„Teismas patenkino mūsų prašymą neleisti aukščiausiems federaliniams pareigūnams pažeisti milijonų amerikiečių Pirmosios pataisos teisių. Kaip gera švęsti Nepriklausomybės dieną”, – sakoma Bailey pareiškime socialiniame tinkle „Twitter”.
„Draudimas draudžia beveik visai federalinei vyriausybei, įskaitant DHS, DOJ ir HHS, daryti prievartą ar sudaryti sąmokslą su socialinės žiniasklaidos bendrovėmis, kad būtų cenzūruojama žodžio laisvė”, – pridūrė Bailey.
Tačiau teisėjas savo įsakyme padarė keletą išimčių, leidžiančių vyriausybės pareigūnams susisiekti su socialinės žiniasklaidos bendrovėmis, kad informuotų jas apie nusikalstamą veiklą ar grėsmes nacionaliniam saugumui.
Taip pat leidžiama susisiekti informuojant socialinės žiniasklaidos bendroves apie įrašus, kuriais siekiama suklaidinti rinkėjus dėl rinkimų reikalavimų ar procedūrų, ir bendrauti su bendrovėmis dėl įrašų, kuriems netaikoma teisė į žodžio laisvę, pašalinimo.
Draudimas taikomas įvairioms nurodytoms vyriausybinėms agentūroms, taip pat jų agentams, pareigūnams, darbuotojams ir rangovams.
Laikraštis „The Epoch Times” kreipėsi į Baltuosius rūmus ir atitinkamas įsakyme nurodytas agentūras, prašydamas pateikti komentarus.
„Mes dar nesame baigę”, – rašė Bailey pranešime. „Mes tik pradedame.”
„Šiandien gavome istorinį draudimą Baideno administracijai, neleidžiantį jai cenzūruoti svarbiausios paprastų amerikiečių politinės išraiškos socialinėje žiniasklaidoje”, – sakoma Luizianos generalinio prokuroro Džefo Landrio pareiškime.
„Mūsų bylos įrodymai yra šokiruojantys ir įžeidžiantys, nes aukšto rango federaliniai pareigūnai nusprendė, kad jie gali diktuoti, ką amerikiečiai gali ir ko negali sakyti „Facebook”, „Twitter”, „YouTube” ir kitose platformose apie COVID-19, rinkimus, vyriausybės kritiką ir kt.”
Tikimasi sulaukti daugiau sprendimų
Yra keli ieškiniai, kuriuose Bideno administracija kaltinama tuo, kad vykdo cenzūrą pagal įgaliojimą, kreipdamasi į socialinės žiniasklaidos bendroves, kad šios blokuotų paskyras arba trintų pranešimus. Luizianos ir Misūrio teismai yra labiausiai pažengę į priekį.
Bylą prižiūrintis teisėjas atsisakė ją nutraukti, kovo mėn. sprendime (PDF) teigdamas, kad Luizianos ir Misūrio ieškiniai dėl žodžio laisvės yra tikėtini ir verti tolesnio nagrinėjimo.
„Šis ieškinys kyla dėl tariamos Bideno administracijos ir įvairių vyriausybinių agentūrų bei pareigūnų prievartos socialinės žiniasklaidos bendrovėms, raginant šias bendroves cenzūruoti kairiųjų nepritariamus požiūrius ir kalbėtojus”, – kovo mėn. sprendime rašė Doughty.
Teisėjas taip pat leido ieškovams rinkti įrodymus, pavyzdžiui, Baltųjų rūmų ir socialinės žiniasklaidos bendrovių susirašinėjimą elektroniniu paštu.
Kovo mėn. sprendime Doughty rašė, kad ieškovai teigia, jog „šią cenzūrą skatino ir galbūt net įsakė vykdyti Bideno administracija ir keli pagrindiniai vyriausybės departamentai”.
Landry neseniai paskelbtame nuomonių straipsnyje laikraščiui „The Epoch Times” rašė: „Kaip vėžys šis Pirmosios pataisos pažeidimas giliai įsiskverbė į mūsų federalines institucijas, ir šie vyriausybės veikėjai nei tiki, kad tai, ką jie padarė, buvo neteisinga, nei turi kokių nors skrupulų tai pakartoti.”
Be skrupulų iki pat viršaus
Remiantis praėjusiais metais paskelbtais dokumentais, daugiau nei 50 pareigūnų iš tuzino J. Bideno administracijos agentūrų dalyvavo pastangose daryti spaudimą didžiausioms technologijų bendrovėms cenzūruoti tariamą dezinformaciją.
Elektroniniai laiškai, atskleisti teismo bylose ir per Informacijos laisvės akto prašymus, rodo, kad JAV pareigūnai spaudė „Facebook” ir „Instagram” imtis veiksmų dėl socialinės žiniasklaidos pranešimų.
Iš vieno elektroninio laiško matyti, kad buvęs Baltųjų rūmų skaitmeninių technologijų direktorius Robas Flaherty ragino „Facebook” imtis veiksmų prieš „dezinformaciją ir dezinformaciją” ir „dvejonių keliantį turinį”.
„Tai, ką atskleidėme savo ieškinyje „Luiziana ir Misūris prieš Bideną ir kt.”, buvo tai, kad sprendimas juos sprogdinti ėjo iki pat viršaus, arba, kaip Bideno skaitmeninės žiniasklaidos direktorius Robas Flaherty nurodė elektroniniame laiške vienai iš pagrindinių socialinės žiniasklaidos platformų, iki pat „aukščiausių (turiu omenyje aukščiausių) Baltųjų rūmų lygių”, – rašė Landry.
R. Flaherty, pagrindinė figūra Bideno administracijos pastangose formuoti naratyvus socialinėje žiniasklaidoje, kaip dalį įgaliotosios cenzūros, birželio pabaigoje paliko Baltuosius rūmus.
Tą pačią dieną, kai buvo pateiktas pareiškimas teismui, prezidentas Joe Bidenas taip pat paskelbė, kad Flaherty palieka Baltuosius rūmus, tačiau nepateikė išsamios informacijos, kada, ir nurodė, kad ateityje jiedu vėl dirbs kartu tam tikrose pareigose.
„Jo komanda buvo naujų bendravimo metodų pradininkė ir dirbo su neprilygstamu kūrybiškumu, novatoriška dvasia ir polinkiu veikti”, – sakė prezidentas.
Šis straipsnis iš pradžių pasirodė portale theepochtimes.com pavadinimu: „Judge Delivers Major Blow to Biden Admin in Social Media Censorship Case” („Teisėjas sudavė didelį smūgį Bideno administracijai socialinės žiniasklaidos cenzūros byloje”).