Naudodamiesi šia svetaine sutinkate su privatumo politika ir naudojimo sąlygomis.
Priimti
Santara.tvSantara.tv
  • Naujienos
  • Lietuva
  • Užsienis
  • Nuomonė
  • Verslas
  • Nuomonė
  • Politika
  • Technologijos
Skaitoma: Nutukimo paslėptos tiesos
Dalintis
Pranešimai Rodyti daugiau
Naujausios naujienos
1000 metų: tvarūs vėjo malūnai nėra pagaminti iš gelžbetonio
Gyvenimo būdas Pasaulis
JAV: paslėptos tekstinės žinutės atskleidžia, kaip mokslininkai diktavo pasakojimą apie COVID-19 kilmę
Koronavirusas Pasaulis
Xi Jinpingas: Rusija ir Kinija turi vadovauti pasaulinio valdymo reformai
Pasaulis Politika
Kur dingo „Fridays for Future”?
Politika
Gydytojas: „2020 m. „Pfizer” jau žinojo, kad vakcinos prasiskverbia į smegenis”.
Koronavirusas Pasaulis
Aa
Aa
Santara.tvSantara.tv
  • Naujienos
  • Užsienis
  • Nuomonė
  • Ekonomika
  • Technologijos
  • Pagrindinis
  • Kategorijos
    • Lietuva
    • Politika
    • Ekonomika
    • Pasaulis
    • Elektronika
    • Technologijos
    • Gyvenimo būdas
    • Sveikata
    • Gyvenimas
  • Daugiau
    • Redaguoti interesus
    • Skaitymo sąrašas
Turite paskyrą? Prisijungti
Sekite mus
  • Reklamuotis
© 2022 Santara.tv. Visos teisės saugomos.
Santara.tv > Blog > Lietuva > Gyvenimas > Nutukimo paslėptos tiesos
GyvenimasSveikata

Nutukimo paslėptos tiesos

SantaraTV
Paskutinį kartą atnaujinta: 13:20
Autorius SantaraTV Publikuota 3 kovo, 2023
Dalintis
Dalintis

Amerikos pediatrų akademija naujose vaikų nutukimo gydymo gairėse ragina taikyti ankstyvą ir agresyvų gydymą, įskaitant svorio mažinimo vaistus vaikams nuo 6 metų ir bariatrinę operaciją jaunuoliams nuo 13 metų, o ne tai, ką vadina „budriu laukimu ar nereikalingu tinkamo vaikų gydymo atidėliojimu”.

Gairės iš karto sukėlė diskusijų: kairieji kritikai nerimavo dėl nevienodų galimybių gauti gydymą, o konservatyviųjų pažiūrų komentatoriai teigė, kad gairėse siūloma lengvai išsisukti nuo netinkamo gyvenimo būdo. Įvairaus spektro kritikai atkreipė dėmesį į galimas ilgalaikes pasekmes, kurias gali sukelti vaikų gydymas vaistais ir negrįžtamų operacijų atlikimas paaugliams.

„Gyvenimo būdo pasirinkimai” paprastai reiškia daugiau fizinio aktyvumo, mažiau perdirbto maisto ir daugiau vaisių bei daržovių, tačiau niekas iš pagrindinių specialistų nesiūlo, kad sprendimas yra leisti vaikams valgyti daugiau natūralių sočiųjų riebalų.

Prieš daugelį metų mano bendraautorė ir kolegė Mary Enig, turinti mitybos mokslų daktaro laipsnį, turėjo įdomų pokalbį su JAV žemės ūkio departamento pareigūnu. Agentūra tyrė geriausią kiaulių penėjimo būdą – tyrimas, kuris niekada nebuvo paskelbtas. Šeriant kiaules nenugriebtu pienu arba kokosų aliejumi, kiaulės išliko liesos – jie nustatė, kad geriausias būdas penėti kiaules – šerti jas liesu pienu.

Departamento mitybos gairėse numatyta, kad visiems vyresniems nei 2 metų amžiaus amerikiečiams turi būti tiekiamas sumažinto riebumo pienas. Ar ši 1990-aisiais pradėta vykdyti politika gali paaiškinti didėjantį amerikiečių vaikų nutukimą? Keletas tyrimų rodo, kad taip gali būti.

Pirmajame, 2006 m. paskelbtame žurnale „American Journal of Clinical Nutrition”, buvo tiriama keturmečių vaikų mityba ir medžiagų apykaitos rodikliai Švedijoje. „Didelis kūno masės indeksas buvo susijęs su mažu energijos iš riebalų kiekiu”, o didesnis svoris buvo susijęs su didesniu atsparumu insulinui, ypač mergaičių. Kitaip tariant, vaikai, besilaikantys mažo riebalų kiekio dietos, buvo linkę turėti antsvorio ir pasižymėjo rodikliais, kurie pranašauja diabetą vėlesniame gyvenime.

Antrajame tyrime, 2013 m. paskelbtame žurnale „Archives of Diseases of Children” (Vaikų ligų archyvas), buvo analizuojami būtent vaikai, vartojantys sumažinto riebumo pieną, lyginant 1 proc. lieso pieno ir 2 proc. „nenugriebto pieno” geriančių vaikų kūno masės indeksą. (Žodį „nenugriebtas pienas” rašau kabutėse, nes komercinis nenugriebtas pienas turi 3,5 proc. riebumo, o ūkyje gaunamas nenugriebtas pienas gali turėti iki 5 proc. riebumo).

Visose rasinėse, etninėse ir socialinio bei ekonominio statuso pogrupiuose 1 proc. nugriebto pieno gėrusieji „turėjo didesnę pakoreguotą tikimybę turėti antsvorio… arba būti nutukusiems… Atliekant išilginę analizę, vaikai, gėrę 1 proc. nugriebto pieno 2 ir 4 metų laikotarpiu, turėjo didesnę tikimybę turėti antsvorio ir (arba) būti nutukusiems tarp šių laikotarpių…”. Kitaip tariant, vaikai, geriantys liesą pieną, dažniau storėja – visai kaip kiaulės!

Dabar pažvelkime, kokį pieną vaikai gauna valstybinėse mokyklose. Jiems siūlomas 1 proc. liesas arba šokoladinis pienas – spėkite, kurį jie renkasi? Šokoladinis pienas jiems padedamas ant padėklo, kurį jie gali suvalgyti arba atsisakyti – spėkite, kaip jie elgsis? Pažvelkime į šokoladinio pieno, duodamo mūsų vaikams, tikintis, kad tai padės jiems išlikti liekniems, sudedamąsias dalis:

„Neriebus pienas, cukrus, sudėtyje yra mažiau kaip 1 proc.: kakavos (apdorotos šarmu), kukurūzų krakmolo, druskos, karagenino, natūralių ir dirbtinių kvapiųjų medžiagų, vitamino A palmitato, vitamino D3.”

Pirmoji sudedamoji dalis yra neriebus pienas – net ne 1 proc. pieno, o antroji sudedamoji dalis yra cukrus – maždaug 14 g pridėtinio cukraus 8,5 uncijos porcijoje, arba maždaug 1 valgomasis šaukštas.

Taigi, moksliniai duomenys rodo, kad neriebaus pieno, ypač kartu su cukrumi, vaikams duodama kaip receptas, kaip vaikus nutukinti ir vėliau gyvenime paskatinti susirgti cukriniu diabetu. Tačiau yra ir daugiau – tarp antraeilių sudedamųjų dalių nurodytas „dirbtinis skonis”, dažnai vartojamas terminas, kuriuo vadinamas paslėptas natrio glutamatas.

Maisto pramonė ir JAV Maisto ir vaistų administracija tvirtina, kad MSG (mononatrio glutamatas) nėra nieko blogo, tačiau PubMed paieškoje suradę žodžius „MSG-induced obesity” (MSG sukeltas nutukimas), rasite beveik šimtą citatų. Norint tirti nutukimą, sunku priversti tyrimo gyvūnus persivalgyti ir nutukti, todėl mokslininkai šeria žiurkes, peles ir žiurkėnus mononatrio glutamatu, kad jie daugiau valgytų ir priaugtų svorio.

Dauguma citatų – tai tyrimai su gyvūnais, o ne su žmonėmis, o maisto pramonė teigia, kad gyvūnams duodamas mononatrio glutamato kiekis, atsižvelgiant į kūno svorį, yra daug didesnis, nei kada nors suvalgytų žmonės. Arba, pasak jų, ryšys tarp svorio augimo ir mononatrio glutamato iš tikrųjų yra ryšys tarp svorio augimo ir perdirbto maisto, nes mononatrio glutamato yra beveik visuose perdirbtuose maisto produktuose.

Kas atsitinka, kai diena iš dienos vartojame nedidelius kiekius mononatrio glutamato kaip kvapiosios medžiagos – kaip tai daro mokyklinio amžiaus vaikai, gerdami šokoladinį pieną? 2008 m. žurnale „Obesity” paskelbtame tyrime patvirtinta, kad mononatrio glutamatas iš tiesų yra susijęs su žmonių svorio augimu, ir ne dėl to, kad jo yra perdirbtuose maisto produktuose. Šiame gerai suplanuotame tyrime Šiaurės Karolinos universiteto Čapel Hile mokslininkai tyrė 750 kinų vyrų ir moterų, 40-59 metų amžiaus, gyvenančių trijuose Kinijos kaimuose.

Dauguma tiriamųjų maistą ruošė namuose be komerciškai apdorotų maisto produktų ir apie 82 proc. jų vartojo mononatrio glutamatą. Daugiausiai mononatrio glutamato vartoję dalyviai beveik tris kartus dažniau turėjo antsvorio nei tie, kurie mononatrio glutamato nevartojo, net ir atsižvelgus į fizinį aktyvumą ir suvartojamų kalorijų kiekį.

Taigi, mūsų moksleiviai diena iš dienos pietums gauna neriebių cukraus bombų su žiupsneliu nutukimą skatinančio mononatrio glutamato. Ar reikia stebėtis, kad nutukimas didėja? „Gyvenimo būdo” pokyčiai, tokie kaip vaisių ir daržovių valgymas ar daugiau fizinio aktyvumo, neprilygsta šiam slaptam sveikatos grobikui.

Skamba nelogiškai, tačiau mūsų vaikų nutukimo problemą galima išspręsti naudojant daugiau natūralių sočiųjų riebalų, kuriuose yra svarbių vitaminų, ypač vitamino A: riebų pieną, sviestą, sūrį ir mėsą, paruoštą su riebalais. Šie maisto produktai palaiko sveiką skydliaukės medžiagų apykaitą ir hormonų gamybą taip, kad jie išliktų energingi ir liekni. Svarbiausia, šie maisto produktai skatina sotumą ir stabilų cukraus kiekį kraujyje, todėl vaikai bus mažiau linkę mėgautis perdirbtais maisto produktais, kurių daugelyje yra mononatrio glutamato.

Tau taip pat gali patikti

Kinijos mokslininkas, pakeitęs trijų vaikų genus, siūlo naują eksperimentą su embrionais

Kas yra viršvalstybinė diktatūra? Buvusi JAV kongresmenė prašo išeiti iš darbo

Ar sportininkai miršta nuo COVID skiepų?

Ar tiesa, kad šachmatai daro mus protingesnius?

PAŽYMĖTA: liesas pienas
SantaraTV 3 kovo, 2023
Pasidalinkite šiuo straipsniu
Facebook Twitter El. paštas Spausdinti
Ankstesnis straipsnis Kinijos ekspertas ir verslininkas: „Dabar yra silpniausias Kinijos komunistų partijos momentas”
Kitas straipsnis Švedija nusigręžia nuo žaliojo susitarimo – „žaliosios svajonės pabaiga”?

Socialiniai tinklai

Facebook Patinka
Telegram Sekti

Naujausi įrašai

1000 metų: tvarūs vėjo malūnai nėra pagaminti iš gelžbetonio
Gyvenimo būdas Pasaulis
JAV: paslėptos tekstinės žinutės atskleidžia, kaip mokslininkai diktavo pasakojimą apie COVID-19 kilmę
Koronavirusas Pasaulis
Xi Jinpingas: Rusija ir Kinija turi vadovauti pasaulinio valdymo reformai
Pasaulis Politika
Kur dingo „Fridays for Future”?
Politika

Santara TV – informacija mąstančiam.

 

Greitos nuorodos

  • PRIVATUMO PRANEŠIMAS
  • JŪSŲ PRIVATUMO TEISĖS
  • SKELBIMAI, PAGRINDINIAI
  • NAUDOJIMO SĄLYGOS
  • MŪSŲ SVETAINĖS ŽEMĖLAPIS

Pagalba

  • PRIVATUMO PRANEŠIMAS
  • JŪSŲ PRIVATUMO TEISĖS
  • SKELBIMAI, PAGRINDINIAI
  • NAUDOJIMO SĄLYGOS
  • MŪSŲ SVETAINĖS ŽEMĖLAPIS

Gauti mūsų naujienlaiškį

Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį, kad iš karto gautumėte naujausius straipsnius!

Aš perskaičiau ir sutinku su sąlygomis

© 2022-2023 Santara.tv. Visos teisės saugomos.

Removed from reading list

Anuliuoti
Sveiki sugrįžę!

Prisijunkite prie savo paskyros

Registruotis Pamiršote slaptažodį?