ROJAUS PARKAS SUTEIKIA ĮKVĖPIMO NUOTAIKĄ. EIDAMI ELEGANTIŠKAIS MENIŠKAIS LAIPTAIS ŽEMYN PASIJUNTATE TARSI RŪMUOSE
Filosofija ir romantika, mitai ir legendos, senovė ir modernumas, tradicinė kultūra ir naujausios technologijos, harmoningas gamtos grožio augalų ir skulptūrinių kompozicijų derinys laukia lankytojų rojaus sode „Aivazovskoje” pietinėje Krymo pakrantėje.
Pakeliui iš Aluštos į Jaltą nepraleiskite mažo kaimelio Partenit. Jis stovi ant vaizdingų Kučuko-Lambato įlankos šlaitų, apaugusių vynuogynais.
XIX a. pabaigoje šios žemės priklausė Rajevskių giminei. Generolas Rajevskis jaunesnysis buvo entuziastingas sodininkas, kuris sodybą puošė įvairiais augalais.
Partenit. Angliškas sodas. (Alla Bogdanova nuotr.)
Jis norėjo Partenitui sukurti žydintį sodą ir būsimame parke pasodino pirmuosius kiparisus ir pušis. O dabar sustingęs vaizdas iš jo svajonių sodo susimąstęs žvelgia į jūros horizontą.
Partenit Menų laiptai. (Alla Bogdanov nuotrauka)
Rojaus parkas nuo pat pirmųjų žingsnių suteikia įkvėpimo nuotaiką. Eidami elegantiškais Menų laiptais pasijusite tarsi rūmuose. Jus supa grakščios skulptūros ir romantiški fontanai.
Autentiškas antikvarinis marmurinis šulinys iš Italijos, paviljonai, vazos, apsuptos retų augalų, gėlių, paukščių čiulbesio ir upelių muzikos, sukuria spalvingą vaizdą bet kuriuo metų laiku. Tai susitikimas su klasika – griežta, rafinuota ir grakšti.
Partenit. Skulptūros ant menų laiptų. (Alla Bogdanova nuotr.)
Taip pat sustosime apžvalgos aikštelėje ir pasigrožėsime beribiu jūros paviršiumi, kuris spindi gyvojo sidabro saulėje. Toliau kelias veda į visai kitokį rytietiškų tradicijų pasaulį. Už žaliuojančios gyvatvorės atsiveria vartai į japonišką sodą.
Šiame kitame pasaulyje jus užburia magiška formų ir spalvų harmonija, tarsi taptumėte gyvo paveikslo personažu.
Partenit. Japoniškas sodas. (Alla Bogdanova nuotr.)
Sudėtingi takų, tvenkinių ir akmenų kompozicijų vingiai harmoningai įsilieja į natūralų kraštovaizdį. Kiekvienas sodo elementas yra toks meistriškas, kad priverčia sustoti kiekviename žingsnyje ir pasinerti į nuostabią gamtos ir dizaino meno tobulumo harmoniją.
Japoniškų sodų istorija siekia šimtmečius ir yra susijusi su daoizmo filosofija apie nemirtinguosius, gyvenančius trijose ar penkiose salose vandenyno viduryje. Todėl daugiausia dėmesio skiriama sodo centre esančiam tvenkiniui su apvaliomis akmenų salomis. Jie simbolizuoja Pažadėtąją žemę ir svajonę apie amžinąjį gyvenimą bei neišsenkantį grožį.
Partenit. Japoniškas sodas. (Alla Bogdanova nuotr.)
Takeliai japoniškame sode simbolizuoja gyvenimo kelionę. Kiekvienas gyvenimas yra savaip įdomus ir savitas. Kuriant japoniško stiliaus sodą, net takeliai gali simbolizuoti žmogaus gyvenimo kelionę. Plokšti takų akmenys simbolizuoja laisvą kelią be kliūčių ir svetingą sodo šeimininko nusiteikimą.
Partenit. Japoniškas sodas. (Alla Bogdanova nuotr.)
Partenit. Japoniškas sodas. (Alla Bogdanova nuotr.)
Sodas padeda žmonėms medituoti, nurimti, siūlo sustoti viduryje žmonių šurmulio, pažvelgti į savo vidų ir apmąstyti gyvenimo prasmę, įžvelgti didelį mažame, svarbų paprastame. Pasaulio pažinimas japonams siejasi su intuicija ir pasąmone, kurios visada išlieka mokslui neprieinamos.
Partenit. Japoniškas sodas. (Alla Bogdanova nuotr.)
Partenit. Japoniškas sodas. (Alla Bogdanova nuotr.)
Partenit. Japoniškas sodas. (Alla Bogdanova nuotr.)
Simboliniai sodo vaizdai yra lakoniški ir išraiškingi. Kaip visada, japonai pasiekia stulbinamai puikių rezultatų mažais dalykais. Vanduo yra apsivalymo, teigiamos energijos, gerovės ir klestėjimo simbolis. Judantis vanduo – apsauga nuo piktųjų dvasių. Ritualinis vandens dubuo tsukubai simbolizuoja tyrumą ir švarą.
Partenit. Japoniškas sodas. (Alla Bogdanova nuotr.)
Partenit. Japoniškas sodas. (Alla Bogdanova nuotr.)
Partenit. Japoniškas sodas. (Alla Bogdanova nuotr.)
Japonijoje klevas laikomas mokymosi, didybės ir gyvenimo išminties simboliu. Žydintys vaismedžiai – būties džiaugsmo, grožio, susižavėjimo simbolis.
Japonijoje drakono atvaizdas yra mėgstamas ir populiarus – jis kilęs iš Kinijos ir ten plačiai naudojamas. Drakonas yra vandens ir oro stichijų globėjas, gyvybės saugotojas, jos globėjas.
Partenit. Japoniškas sodas. (Alla Bogdanov nuotrauka)
Partenit. Japoniškas sodas. (Alla Bogdanova nuotr.)
Partenit. Japoniškas sodas. (Alla Bogdanova nuotr.)
Žibintas ir tsukubai simbolizuoja priešingybių – Yin ir Yang: ugnies ir vandens, vyro ir moters, šviesos ir tamsos – vienybę. Žibintas japoniškame sode yra ne tik ugnies simbolis. Tai Budos mokymo šviesos simbolis, pasaulio sielos simbolis.
Partenit. Japoniškas sodas. Lapkričio mėnesį auganti kamelija. (Alla Bogdanova nuotr.)
Ypatingo dėmesio verta vakarinė Aivazovsko parko dalis su dirbtiniais kriokliais ir anglišku sodu. Ją puošia pavėsinė su „Slaptųjų apreiškimų šventikės” statula. Ant moters veido kabo dailiausias akmeninis šydas.
Partenit. Angliškas sodas. (Alla Bogdanov nuotrauka)
Partenit. Medlieva lapkritį. (Alla Bogdanova nuotr.)
Įvairiaspalvėmis mozaikomis iškloti takai veda prie jūros, prie vaizdingos krantinės, kurią puošia nuostabios agavos, granatmedžiai ir skulptūros. Nuo jūros kranto pušyno laiptais nueisime į senovinę alyvmedžių giraitę, kurioje vis dar gausu derliaus.
Žaliose, gerai prižiūrimose pievose įmantriai išlenkti pilki medžių kamienai laiko išsiplėtusius sidabrinius vainikus, apaugusius juodais vaisiais.
Partenit. Akustinė pavėsinė. Alyvmedžių giraitė. (Alla Bogdanova nuotr.)
Šią alyvmedžių giraitę puošia akustinis paviljonas, kurio viduryje garsas gali būti kelis kartus stipresnis. Rotundos, tvenkiniai, skulptūros, verkiantys kedrai ir granatmedžiai, rožės ir susimąstęs Puškinas – kiekviename šios poetinės erdvės kampelyje tvyro harmonija ir gamtos grožio malonumas.
Partenit. Alyvmedžių giraitė. (Alla Bogdanov nuotrauka)
Netikėtai šiltas lapkritis ir gruodis klaidina gamtą, o ant vieno medžio, kartu su nokstančiais vaisiais, galima pamatyti šakas, padengtas žiedais, tarsi didelių vaisių braškėmis.
Partenit. Alyvmedžių giraitė. (Alla Bogdanova nuotr.)
Bet kuriuo metų laiku parkas patrauklus vertinga augalų įvairove, sumaniai sukurtomis skirtingų epochų erdvėmis. Pasukę į takelį, vedantį gilyn į tankius krūmynus, iškart pasveiksite su atradimu, pavyzdžiui, citrusiniu ponciru, apvaliu kaip teniso kamuoliukas, su aksomine ryškiai geltona odele.
Skamba iš tiesų kaip „princas” rūmų parke. Augalas ištvermingas ir teikia daug džiaugsmo: kvepia rūgščiu minkštimu, panašiu į citrinos, o gegužės mėnesį žydi dideliais baltais žiedais.
Šalia auga vešlūs, kvapnūs medlievų krūmai. Vėlyvosios rožės ypač jaudina – alyvinės, baltos ir geltonos galvutės, kurias trina šaltas vėjas. Klojami mažų įvairiaspalvių chrizantemų kilimai. Ir koks oras!
Tai išties jūros brizo kokteilis, pagardintas spygliuočių eliksyru su nykstančių lapų natomis ir subtiliu rožių, levandų, rozmarinų prisilietimu.