Naudodamiesi šia svetaine sutinkate su privatumo politika ir naudojimo sąlygomis.
Priimti
Santara.tvSantara.tv
  • Naujienos
  • Lietuva
  • Užsienis
  • Nuomonė
  • Verslas
  • Nuomonė
  • Politika
  • Technologijos
Skaitoma: Ar tiesa, kad šachmatai daro mus protingesnius?
Dalintis
Pranešimai Rodyti daugiau
Naujausios naujienos
1000 metų: tvarūs vėjo malūnai nėra pagaminti iš gelžbetonio
Gyvenimo būdas Pasaulis
JAV: paslėptos tekstinės žinutės atskleidžia, kaip mokslininkai diktavo pasakojimą apie COVID-19 kilmę
Koronavirusas Pasaulis
Xi Jinpingas: Rusija ir Kinija turi vadovauti pasaulinio valdymo reformai
Pasaulis Politika
Kur dingo „Fridays for Future”?
Politika
Gydytojas: „2020 m. „Pfizer” jau žinojo, kad vakcinos prasiskverbia į smegenis”.
Koronavirusas Pasaulis
Aa
Aa
Santara.tvSantara.tv
  • Naujienos
  • Užsienis
  • Nuomonė
  • Ekonomika
  • Technologijos
  • Pagrindinis
  • Kategorijos
    • Lietuva
    • Politika
    • Ekonomika
    • Pasaulis
    • Elektronika
    • Technologijos
    • Gyvenimo būdas
    • Sveikata
    • Gyvenimas
  • Daugiau
    • Redaguoti interesus
    • Skaitymo sąrašas
Turite paskyrą? Prisijungti
Sekite mus
  • Reklamuotis
© 2022 Santara.tv. Visos teisės saugomos.
Santara.tv > Blog > Lietuva > Gyvenimas > Ar tiesa, kad šachmatai daro mus protingesnius?
GyvenimasGyvenimo būdasLietuvaSveikata

Ar tiesa, kad šachmatai daro mus protingesnius?

SantaraTV
Paskutinį kartą atnaujinta: 15:26
Autorius SantaraTV Publikuota 18 sausio, 2023
Dalintis
Dalintis

Šachmatai laikomi intelektualiausiu žaidimu, o didmeistriai – kone genijais. Ar lenta su figūrėlėmis gali lavinti smegenis, ar tai tik mitas? Kartu su klinikiniu psichologu Jozefu Golmanu ir šachmatininku Aleksandru Usovu tyrinėjame, kaip žaidimai veikia smegenis ir ar tiesa, kad jie padeda tapti protingesniems.

Kaip veikia smegenys žaidžiant šachmatais
Šachmatininkas mąsto kaip kompiuteris. Jis aktyviai naudojasi trumpalaike atmintimi ir greitai apgalvoja įvairias įvykių eigas.

Žaidžiant šachmatais aktyviai dirba priekinė, momeninė ir parietalinė smegenų skiltys. Priekinė skiltis atsakinga už planavimą ir savikontrolę, momeninė skiltis – už ilgalaikę atmintį, o užpakalinė skiltis – už erdvinį mąstymą ir kalbos apdorojimą. Taigi žaidžiant šachmatais reikia derinti vizualinę analizę, strateginį mąstymą, geriausio sprendimo paiešką ir kūrybiškumą.

Psichologas Džozefas Golmanas: Vykstant bet kokiam pažinimo procesui, ypač kūrybiškiems ir daug pastangų reikalaujantiems individualiems sprendimams, tobuliname smegenų neuronų tinklą. Kuriame naujas nervų jungtis ir atkuriame senąsias. Būtent šachmatai yra tas atvejis, kai reikia ir dėmesio, ir atminties, ir visų mąstymo bei sprendimų priėmimo aspektų, ir rezultatų įvertinimo. Paprasčiau tariant, tai yra visapusiškas kognityvinis mokymas.

šachmatai

Ar šachmatai yra protingųjų žaidimas?
Šachmatai siejami su vaikais stebukladariais, kurie nuo vaikystės rodo puikius rezultatus. Šis genijaus įvaizdis paplitęs ir masinėje kultūroje – užtenka prisiminti televizijos serialą „Karalienės posūkis” arba filmus „Paaukojus pėstininką” ir „Karalienės žaidimas”.

Taip, didmeistriai paprastai turi aukštą intelekto koeficientą, bet tai nereiškia, kad jie viską puikiai moka. Sėkmė šachmatuose, kaip ir bet kurioje kitoje veikloje, pasiekiama derinant prigimtinį talentą ir sunkų darbą.

Šachmatininkas Aleksandras Usovas, „Šachmatų klubas”: Negalima sakyti, kad šachmatai skirti tik protingiems, nes protingu galima būti įvairiose srityse. Tačiau svarbiausia, kad iš pradžių žmogus turi būti susidomėjęs, atidus ir susikaupęs.

Psichologas Džozefas Golmanas: Bet kuris žmogus už savo gebėjimus maždaug pusę savo gebėjimų skolingas genetikai, o kitą pusę – savo raidai ir socialinei aplinkai. Be to, žinoma, ir tos aplinkos pedagoginiai gebėjimai.
Vadinasi, geru šachmatininku tampa tas, kuris yra motyvuotas mokytis žaisti, turi polinkį ir gerą aplinką.

garis kasparovas

Intelektualūs rekordininkai nėra retas reiškinys tarp didmeistrių. Pavyzdžiui, Gario Kasparovo IQ yra 190. Nuotrauka iš sport.ru
Kokius gebėjimus ugdote žaisdami šachmatais?
Tyrimai rodo, kad šachmatai gali pagerinti ir ugdyti prigimtinius žmogaus gebėjimus.

Atmintis. Svarbi šachmatų įgūdžių dalis yra gebėjimas įsiminti pozicijas lentoje. Ir ne atskirų figūrų išdėstymą, o visą situaciją lentoje. Patirtis parodė, kad kandidatai į šachmatų meistrus ne taip gerai įsimena pozicijas kaip šachmatų meistrai, o pastarieji ne taip gerai kaip didmeistriai. Net ir po daugelio metų šachmatininkas gali prisiminti puikią savo karjeros partiją. Yra įdomi istorija apie šachmatininkus Aleksandrą Alechiną ir Miguelį Naidorfą. Vieną dieną jie sužaidė lygiosiomis, bet Naydorfas priminė savo varžovui, kad prieš dvidešimt metų jis buvo jį nugalėjęs vienalaikio žaidimo metu. Alechinas prisiminė, kad nežinomas priešininkas tada paaukojo varną E6.

Reakcijos greitis. Žaidimo metu žaidėjus riboja laikas ir nauji įėjimai, kurie atsiranda po priešininko ėjimo. Tai reiškia, kad kuo ilgiau žaidėjas galvoja apie vieną ėjimą, tuo mažiau laiko lieka kitiems ėjimams. Taip lavinamas reakcijos greitis ir greičiau sprendžiamos problemos.

Ilgiausia kada nors žaistų šachmatų partija truko 20 valandų ir 15 minučių. Vėliau turnyruose buvo įvesti laiko apribojimai.
Analitinis mąstymas. Šachmatininkas turi ne tik greitai nuspręsti ėjimą, bet ir numatyti kitus galimus priešininko ėjimus ir pasirinkti geriausią variantą.

Šachmatininkas Aleksandras Usovas, šachmatų klubas: Per partiją matau ne atskiras figūras, o visą paveikslą. Paprastai apskaičiuoju savo galimybes 3-5 ėjimus į priekį. Tai padeda ir gyvenime: iš įpročio bet kokioje situacijoje pradedate galvoti, kas bus toliau, ir tuo remdamiesi priimate sprendimus.
Kūrybiškumas. Daugelis žmonių mano, kad šachmatai – tai tik logika ir analizė, tačiau taip nėra. Kai žaidžiate šachmatais, dirba abu smegenų pusrutuliai. Tačiau svarbiausia – žaidimo metu turite sugalvoti netradicinių ėjimų, kad suklaidintumėte priešininką, todėl šį žaidimą galima pavadinti kūrybiniu procesu.

Ryškus nestandartinių sprendimų šachmatuose pavyzdys – 2000 m. pasaulio čempionato partija tarp Vladimiro Kramniko ir Gario Kasparovo. Kramnikas vadinamas „atidarymų/debiutų žudiku”, t. y. pirmaisiais ėjimais, nuo kurių žaidėjai pradeda kurti partijos strategiją. Jis naudojo „Berlyno gynybą”, kurios Kasparovui taip ir nepavyko perlaužti – ir galiausiai jis prarado titulą.

Psichologas Josephas Golmanas: Šachmatai neabejotinai yra kūrybinė veikla. Šachmatininkas visada gali kūrybiškai rinktis iš daugybės variantų, kurių negalima išbandyti bandomuoju metodu. Toks mokymas būtinas vaikystėje, kai smegenų gebėjimai dar tik formuojasi, taip pat po 45 metų, kai prasideda gebėjimų involiucija.
Koncentracija. Aistringas žaidėjas yra taip susikoncentravęs į žaidimą, kad kelias valandas nepastebi nieko aplinkui. Tai geras įgūdis, kurį galima pritaikyti mokykloje ar darbe. Be to, šachmatai moko pastebėti ir mažus dalykus: jei perkelsite ar pašalinsite figūrą nuo lentos, bet kuris žaidėjas tai pastebės.

Atsparumas stresui. Žaidžiant šachmatais reikia tikėtis savo ir priešininko klaidų. Svarbu nesinervinti, jei kitas žaidėjas turi pranašumą. Žaidimo metu kalbėti draudžiama, todėl neverbaliniai signalai yra tokie pat svarbūs kaip ir pokeryje. Išduoti savo jaudulį reiškia suteikti kitam žaidėjui ginklą.

Vienas sovietų didmeistrio Michailo Botvinniko priešininkas rašė, kad psichologiškai pralaimėjo dar prieš prasidedant partijai, nes Botvinnikas atrodė neįtikėtinai ramus ir pasitikintis savimi.

Šachmatai padeda atkurti senas nervų jungtis ir formuoti naujas
Šachmatai yra vienas iš atminties lavinimo metodų Alzheimerio ligos profilaktikai, be to, šis žaidimas naudojamas reabilitacijos procese po galvos traumų ar insultų. Esmė ta, kad smegenis, kaip ir raumenis, reikia treniruoti. Žaidžiant šachmatais kuriami nauji nerviniai ryšiai ir atkuriami senieji.

Kognityvinės apkrovos požiūriu šachmatai nėra išskirtinė veikla. Panašiai smegenis galite lavinti ir atlikdami bet kokius kitus protinius pratimus, pavyzdžiui, spręsdami kryžiažodžius, matematikos uždavinius ar žaisdami kitus stalo žaidimus.

Psichologas Džozefas Golmanas: Bet koks smegenų lavinimas yra naudingas, ypač vyresniame amžiuje. Neseniai man į rankas pateko mokslinis straipsnis apie eksperimentą su 500 pensininkų. 400 iš jų mokėsi metus trunkančiuose universitetiniuose kursuose, o likusieji 100 buvo kontrolinė grupė ir gyveno įprastą gyvenimą. Ketverius metus trukęs stebėjimas parodė, kad vyresniųjų mokinių pažintiniai gebėjimai buvo gerokai geresni nei kontrolinės grupės bendraamžių.
Aš pats šį birželį, būdamas 65 metų, baigiau dvejų metų trukmės dieninę magistrantūros programą. Tyrimai buvo gana įtempti, tačiau testai parodė, kad mano atmintis ir koncentracija žymiai pagerėjo.
Reguliariai smegenis treniruojantys žmonės mažiau rizikuoja susirgti Alzheimerio liga ir kitais neurodegeneraciniais pokyčiais.
Kaip pradėti žaisti šachmatais?
Kaip ir bet kurios kitos sporto šakos atveju, geriausias laikas pradėti žaisti šachmatais yra ankstyvoji vaikystė. Paprastai treniruotis pradedama nuo 7-8 metų. Tačiau, žinoma, groti savo malonumui galite pradėti bet kokio amžiaus. Jums gali padėti savarankiškos pamokos internete, taip pat galite praktikuotis su virtualiais konkurentais.

Tau taip pat gali patikti

1000 metų: tvarūs vėjo malūnai nėra pagaminti iš gelžbetonio

Kur dingo „Fridays for Future”?

Kinijos mokslininkas, pakeitęs trijų vaikų genus, siūlo naują eksperimentą su embrionais

Narkotikai Baltuosiuose rūmuose

PAŽYMĖTA: šachmatai
SantaraTV 18 sausio, 2023
Pasidalinkite šiuo straipsniu
Facebook Twitter El. paštas Spausdinti
Ankstesnis straipsnis Gyvenimas minus laisvė
Kitas straipsnis Prie šventosios Gretos kojų” – britų komikas nori sugrąžinti jaunimą į teisingą kelią

Socialiniai tinklai

Facebook Patinka
Telegram Sekti

Naujausi įrašai

1000 metų: tvarūs vėjo malūnai nėra pagaminti iš gelžbetonio
Gyvenimo būdas Pasaulis
JAV: paslėptos tekstinės žinutės atskleidžia, kaip mokslininkai diktavo pasakojimą apie COVID-19 kilmę
Koronavirusas Pasaulis
Xi Jinpingas: Rusija ir Kinija turi vadovauti pasaulinio valdymo reformai
Pasaulis Politika
Kur dingo „Fridays for Future”?
Politika

Santara TV – informacija mąstančiam.

 

Greitos nuorodos

  • PRIVATUMO PRANEŠIMAS
  • JŪSŲ PRIVATUMO TEISĖS
  • SKELBIMAI, PAGRINDINIAI
  • NAUDOJIMO SĄLYGOS
  • MŪSŲ SVETAINĖS ŽEMĖLAPIS

Pagalba

  • PRIVATUMO PRANEŠIMAS
  • JŪSŲ PRIVATUMO TEISĖS
  • SKELBIMAI, PAGRINDINIAI
  • NAUDOJIMO SĄLYGOS
  • MŪSŲ SVETAINĖS ŽEMĖLAPIS

Gauti mūsų naujienlaiškį

Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį, kad iš karto gautumėte naujausius straipsnius!

Aš perskaičiau ir sutinku su sąlygomis

© 2022-2023 Santara.tv. Visos teisės saugomos.

Removed from reading list

Anuliuoti
Sveiki sugrįžę!

Prisijunkite prie savo paskyros

Registruotis Pamiršote slaptažodį?